Dlaczego warto przyjechać na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie?

By zobaczyć Święty Krzyż - najstarsze polskie Sanktuarium!
Zaczarować się na Łysej Górze!
Podziwiać piękno przyrody Świętokrzyskiego Parku Narodowego!

Góry Świętokrzyskie to jedne z najstarszych gór w Polsce. Najwyższą ich częścią jest Pasmo Łysogór. Rozciąga się w linii prostej na długości 25 km. Od zachodu oddzielone od Pasma Masłowskiego Doliną Lubrzanki, na wschodzie sięgają po Dolinę Słupianki. Jest to jedyne pasmo górskie, które położone  jest w stosunku do otaczających dolin powyżej 200 – 300m. Najwyższe kulminacje Pasma Łysogórskiego to: Radostowa (451 m), Wymyślona (415 m), Łysica (613,31 m), Agata (613, 96 m), Łysa Góra (Łysiec, 595 m). Łysogóry zbudowane są z kambryjskich piaskowców kwarcytowych. Są to jedne z najstarszych skał w Polsce, liczą sobie 540 mln lat. Główna część Pasma Łysogórskiego od Świętej Katarzyny do Nowej Słupi, Trzcianki na wschodzie objęta jest najwyższą formą ochrony jaką jest Świętokrzyski Park Narodowy.
Przez Łysogóry przebiega kilka ważnych szlaków pieszych i rowerowych, dzięki którym możemy dotrzeć do najciekawszych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich. Najważniejszą trasą jest czerwony fragment czerwonego szlaku, którym możemy przejść ze Świętej Katarzyny do Trzcianki. Jest to jednodniowa eskapada o średnim poziomie trudności. Po drodze zdobywamy najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich - Łysicę, podziwiamy przepiękną przyrodę Puszczy Jodłowej na odcinku Łysica - Przełęcz Świętego Mikołaja  - Kakonin. W Hucie Szklanej, najwyżej położonej miejscowości Gór Świętokrzyskiej warto zwiedzić Osadę Średniowieczną. Stąd już niecałe 2 km na Łysą Górę, na której znajduje się  platforma widokowa na gołoborze. To największe śródleśne gruzowisko skalne  w Europie i ma powierzchnię 3,85 ha.  Z tego miejsca roztacza się przepiękna panorama północnej części Gór Świętokrzyskich oraz Obszaru Ochrony Ścisłej Chełmowa Góra, który został założony w 1921 roku.  We wschodniej części Łyśca zlokalizowane jest najstarsze polskie Sanktuarium Świętego Krzyża.  Zwiedzić możemy urokliwy kościół pw. Św. Trójcy, Kaplicę Krzyża Świętego, krypty w k którym spoczywa Jeremi Wiśniowiecki. Z wysokiej na 52 metry wieży roztacza się widok z "lotu ptaka" na całe Góry Świętokrzyskie. 
Do Trzcianki schodzimy w dół  drogą wijącą się wśród potężnych, sędziwych i największych w parku jodeł. 
Góry Świętokrzyskie są dostępne o każdej porze roku.  Można tutaj łatwo dojechać, zostawić samochód lub autokar na parkingu i pieszo wędrować dostępnymi szlakami. 
Daj się zaczarować w Górach Świętokrzyskich i zwiedzaj z nami! 
Zamów wycieczkę
Święty Krzyż