Chęciny

Chęciny, dąsy Bony i ciężarówka

Stare miasteczko u podnóża Góry Zamkowej, przepiękne widoki i gros obiektów wpisanych do rejestru zabytków. O czym mówimy? O Chęcinach, mieście królów, ich żon i Białej Damy, która do dziś snuje się po zamkowych murach.
Największą atrakcją Chęcin jest oczywiście Zamek Królewski, warownia strzeżona za czasów swej świetności przez 150 wojów, gotowych bronić się miesiącami, aż do nadejścia odsieczy. Jego historia ma wiązać się z królem Władysławem Łokietkiem, który zamek ów miał dać w prezencie biskupowi Muskacie i wcale nie był to gest przyjaźni. Dziś użylibyśmy słówka łapówka. Biskup był zaciętym wrogiem Łokietka i ten chciał zyskać tym prezentem jego przychylność, niestety plan króla zupełnie się nie powiódł, zamek pozostał w królewskiej domenie, a Muskata wrogiem pozostał. Czy jest to legenda, czy przemawiają za tym fakty?  – Tego dowiecie się na wycieczce do Chęcin. 

Widok z  Wieży Bramnej na Zamek Dolny Chęciny
Widok na Zamek Dolny z wieżą środkową(donżonem) oraz wieżą czworogranną

Zjawić się tam warto tym bardziej, że chęciński zamek był miejscem przechowywania królewskiego i biskupiego majątku. O ile mnie pamięć nie myli, nieco grosza do dziś się tam plącze. Jeśli zatem portfele świecą pustkami, to przed Wami, jeśli nie fortuna, to przynajmniej zastrzyk gotówki.

Że skarbiec to wiemy, ale czy wszyscy wiedzą, że w jednej z baszt kryło się więzienie? Ano kryło się i jeden z jego lokatorów trafił tam z powodu epidemii i miłości razem wziętych. Jedną z chorób w historii ludzkości, która przez wiele setek lat dziesiątkowała ziemską populację było tak zwane morowe powietrze i kiedy w 1425 roku, w obawie przed rozprzestrzenieniem się choroby i zarażeniem rodziny królewskiej, Władysław Jagiełło wysyła do Chęcin swoją żonę Zofię Holszańską można przewidywać, ze nie skończy się to dobrze. Dla króla. W blisko 50-letnim okresie panowania towarzyszyły Jagielle cztery żony, a nadobna Zosia była czwartą, ostatnią i przede wszystkim sporo młodszą.  I to ona stała się bohaterką największego i najpikantniejszego skandalu, ta zaledwie 18-letnia księżniczka litewska, wychowana w domu, w którym znacznie łagodniej niż w Polsce traktowano dworską etykietę lubiła zabawę, muzykę i tańce. Kiedy więc trafia na zamek w Chęcinach czuje się nieco samotna, a kiedy w jej otoczeniu pojawia się Jan Hincza z Rogowa nie oprze się jego urokowi. I tu właśnie wracamy do tematu więzienia, gdyż za naruszenie królewskiej żony Jan trafia do więziennej baszty.
Czy się dziwić romansowi królowej należy? Biorąc pod uwagę fakt, że w chwili ślubu ona ma lat naście, on zaś jest po siedemdziesiątce, to… zapytajcie, co o tym sądzi przewodnik.
Ruiny zamku w Chęcinach
Widok na ruiny zamku w Chęcinach z Placu 2-go Czerwca (Rynek Górny)

Pomijając szczegóły, bo musimy coś zostawić na spotkanie, dodam jeszcze, że chęciński zamek to także przepiękne widoki na takie cuda, jak Grząby Bolmińskie i Grzędy Korzeczkowskie.

Inna rzecz, że jak każde szanujące się zamczysko, tak i Chęciny mają ducha. To Biała Dama czyli Bona Sforza, mawia się, że była piękną kobietą o jasnych włosach i ciemnych oczach. Nosiła suknie o wyszukanym kroju, zdobione złotymi i srebrnymi nićmi, perłami, koronkami i szlachetnymi kamieniami, otaczała się drogimi przedmiotami. Jedną miała wadę - wielbiła bogactwo, w tajemnicy przed wszystkimi zgromadziła ogromny skarb. Co się z nim stało opowiemy jak się spotkamy.
Z Chęcinami wiąże się pewna anegdotka, która łączy królewskie miasto ze Starachowicami, Pod koniec lat 60 ubiegłego wieku Zamek w Chęcinach zamienił się w twierdzę kamieniecką, to właśnie tu kręcono cześć scen do "Pana Wołodyjowskiego". Kiedy Hoffman postanowił obejrzeć film jeszcze przed premierą, ze zgrozą złapał się za głowę, co się okazało? Że w ślad za głównym bohaterem pędzi.... STAR. W XVII wieku raczej trudno byłoby się go spodziewać, prawda? My serdecznie polecamy Chęciny i okolice, bo widoki nie mają sobie równych, a i oprócz zamku jest co oglądać. Zarówno w samych Chęcinach, jak i w okolicach.
Kościół św. Bartłomieja
Najstarsza świątynia Chęcin pw. św. Bartłomieja. Widok z Góry Zamkowej 

Tekst: Aneta Marciniak
Zdjęcia: Jacek Dopieralski©
©Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści i zdjęć artykułu tylko za zgodą Agencji Turystyki Geo Travel, Jacek Dopieralski
Zapraszamy na zwiedzanie Chęcin z przewodnikiem